Acil Çıkış Kapıları

Acil Çıkış Kapıları

Acil Çıkış Kapıları

Acil çıkış ve yangın kapıları, acil durum halinde kullanılacak çıkışların dışarıya doğru kolayca açılabilecek şekilde yapılabilmesi ve yangının yayılmasını engellemek  amacıyla kullanılır. Acil Çıkış Kapısı normal kapılardan biraz farklı olmak zorundadır aynı zamanda bu kapılar Yangına Dayanıklı Kapı olmak zorundadır.

Yangına karşı 60 veya 120 dakika dayanıklı malzemeden üretilen acil çıkış ve yangın kapıları, ısı ve duman geçirmez fitil yapısı, kilitlenebilir özellikte, kapının kolay açılmasını sağlayan Panik Barlı Kapı ile gereken korumayı sağlarken, farklı renk ve kaplama seçenekleri ile bulunduğu ortamda şık bir görüntü sağlar. 

Standart kapı ölçülerine uygun ve ihtiyaca özel, tek veya çift kanatlı şekilde üretimi yapılan kapıların yangına dayanıklı cam bölmeli seçenekleri de mevcuttur.

İşyerlerindeki bütün acil çıkış yolları ve kapılarının;

  1. Doğrudan dışarıya veya güvenli bir alana açılması sağlanır ve önlerinde ya da arkalarında çıkışı önleyecek hiçbir engel bulunmaz.
  2. Acil durumlarda çalışanların hemen ve kolayca açabilecekleri şekilde olması sağlanır.
  3. Acil çıkış yolları ve kapıları ile buralara açılan yol ve kapılarda çıkışı zorlaştıracak hiçbir engel bulunmaz.
  4. Acil çıkış kapılarının kilitli veya bağlı olmaması sağlanır.
  5. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’te bir işyerinde meydana gelebilecek tüm acil durumlar (yangın, deprem, sel, sabotaj, vb.) göz önünde bulundurularak acil çıkış yolları ve kapıları tanımlanmıştır.